FASHION
FASHION STAGE
Fashion Stage 2025
Fashion Stage to nieodłączny punkt programu Open’era, po ogromnym sukcesie podczas zeszłorocznej edycji, transparentny namiot zamieni się ponownie w przestrzeń, której motywem przewodnim będzie idea upcyclingu! Zaprosiliśmy młodych twórców polskiej sceny modowej, którzy dzięki swoim projektom nadają ubraniom drugie życie.
Podczas czterech festiwalowych dni umożliwimy poznanie zaproszonych do współpracy wystawców, ich projekty będzie można zobaczyć w specjalnie przygotowanych showroomach jak i na imponującym catwalku.
Patroni strefy:
Projektanci
Karolina Śmiałek (17.03.1985) fotografka, graficzka i projektantka mody, od 2019 roku założycielka upcyclingowej marki ubraniowej Karina custom. W projektowaniu, koncertuje się na zasadzie mody zrównoważonej. Stworzyła kreacje na czerwone dywany na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Cannes i Oscary. Stworzyła kolekcję merch dla Las Festiwal, jej projekty zostały też wykorzystane w filmach, programach telewizyjnych, reklamach i videoclipach dla takich artystów jak Opał czy Zdechły Osa. Jej kolekcja prezentowana jest na tegorocznym Wrocław Fashion Week. Współpracuje z fundacją Play Sustain. Jest samoukiem, tworzy z wewnętrznej potrzeby artystycznej ekspresji. Inspiracje czerpie z mody ulicznej i sztuki. Jej pasją jest psychologia, moda, malarstwo surrealistyczne i wszelkiego rodzaju rękodzieło. Podąża za wewnętrznym głosem i poszukuje nowych form ekspresji.
Instagram: @karina_custom
Twój talent to dar od Boga, a to co z nim zrobisz to dar, który oferujesz Mu z powrotem.
Czym jest Bóg? Bóg jest miłością. Czym jest miłość? Miłość jest energią. Cytując Nikola Tesle: „Jeśli chcesz poznać tajemnice wszechświata, musisz myśleć w kategoriach energii, częstotliwości i wibracji" Te słowa oddają filozofię marki, która powstała z myślą o podnoszeniu wibracji tych którzy otworzą się na miłość z jaką każdy projekt jest tworzony, a tym samym energię samych ubrań. Tu nie ma przypadków, jedynie przeznaczenie. Dla Leny moda jest odzwierciedleniem tendencji jakie aktualnie panują; Mimo ataku informacji, które budzą strach i wiele negatywnych emocji ludzie budzą się i zaczynają rozumieć, że mimo wielu różnic wszyscy jesteśmy jednością. Projekty cechuje minimalizm, ale też seksualność która inspiruje projektantkę - jako że jest najbardziej zbliżona do energii kreacji, skąd wszystko się rodzi i powstaje. Kolekcja nr.1 powstała w 24' pod nazwą „We don’t pray for cars, We pray for Love’
Instagram: @lenaberezovska
MAGDALENA WILK-DRYŁO, projektantka, artystka, która od przeszło 10 lat tworzy nieszablonowe projekty, które zdobią okładki magazynów modowych na całym świecie. Cechą charakterystyczną marki jest wizjonerstwo, unikatowość i dbałość o każdy detal. W swojej pracowni w Rzeszowie tworzy pod indywidualne zamówienie projekty, które zwykle wykonuje w jednym egzemplarzu korzystając przy tym z każdego rodzaju rzemiosła. Bogata paleta umiejętności krawieckich i artystycznych sprawia, że marka odpowiada na różnego rodzaju potrzeby swoich klientów. Często z projektów Magdaleny Wilk- Dryło korzystają artyści oraz osoby znane ze świata show-biznesu.
Kolekcja "Struktury" – Moda w dialogu z architekturą
Kolekcja "Struktury" to interpretacja zderzenia mody i architektury – dwóch dziedzin, które łączy forma, rytm i przestrzeń. Ubrania inspirowane są geometryczną precyzją modernizmu oraz organicznymi liniami współczesnych realizacji architektonicznych.
Dominują strukturalne kroje, ostre linie i warstwowe sylwetki, które przywodzą na myśl konstrukcje z betonu, szkła i stali. Tkaniny mają architektoniczny charakter – sztywne, matowe powierzchnie kontrastują z lekkimi, przezroczystymi materiałami, tworząc wrażenie głębi i dynamiki. Kolorystyka kolekcji opiera się na odcieniach betonu, piaskowca, grafitu, bieli.
Każdy element garderoby traktowany jest jak mikro architektura – projektowana z myślą o proporcjach, funkcji i wrażeniu, jakie wywołuje w ruchu. "Struktury" to kolekcja dla tych, którzy dostrzegają piękno w surowych detalach i chcą nosić przestrzeń, która ich otacza.
Instagram: @magdalena_wilk_drylo
Natalia Stanik to przedstawicielka młodego pokolenia, dla którego kluczowe są jakość i autentyczność. Absolwentka MSKPU w Warszawie; projektantka wielokrotnie wyróżniona m.in. przez SFI czy magazyn ELLE; artystka, która w swoich pracach łączy minimalizm, wrażliwość estetyczną z dbałością o formę i detal. Jej marka NECENSSA podąża za emocją, za ideą ubioru jako formy osobistego manifestu. Powstała z potrzeby wspierania kobiecej niezależności. Podkreśla wyważoną kontrastowość- subtelność i siłę – dwie strony kobiecej natury. Projektowana w duchu zrównoważonej mody, marka stawia na świadome podejście i ponadczasową wartość. NECENSSA to moda, która nie tylko ubiera, ale przede wszystkim wyraża. A Ty, co chcesz wyrazić?
Instagram: @natalia_stanik_
Nodzenskii to młoda, dynamiczna marka założona w 2023 roku przez Macieja Nodzeńskiego – absolwenta SAPU w Krakowie. Tworzy projekty oparte na nowoczesnych technikach manipulacji tkaniną, ekologicznym druku i eksperymentach z formą oraz materiałami z drugiego obiegu. Już na starcie działalności marka zdobyła uznanie: kolekcja dyplomowa Macieja została wyróżniona licznymi nagrodami oraz zaprezentowana na pokazach mody m.in. na Litwie, Węgrzech i w Rumunii. Projekty Nodzenskii pojawiły się także w prestiżowych magazynach takich jak Glamour Hungary, Kaltblut, Contributor, Gmaro, a nawet Vogue Portugal. Marka łączy odważną estetykę z odpowiedzialnym podejściem do mody – balansując pomiędzy artystyczną wizją a innowacją.
Instagram: @nodzenskii
Jestem projektantem, którego twórczość opiera się na kontrastach – łączę wpływy kultury hip-hop z estetyką fantastyki, codzienność ze scenicznością. Tworzę kostiumy, modę użytkową oraz autorskie projekty z upcyklingu. Dualizm to dla mnie klucz – zarówno w formie, jak i w podejściu do materiału. Stylizuję, eksperymentuję i nie trzymam się schematów.
Instagram: @rfl.lwndwski
ROWK to marka dla tych, którzy traktują modę jak formę ekspresji – odważną, nieoczywistą, pełną kontrastów. To przestrzeń, w której nowoczesne sylwetki splatają się z duchem vintage, a codzienność przenika puls ulicy, festiwali i surowej estetyki techno.
Za marką stoi Kamila – projektantka o wyostrzonym zmyśle wizualnym, dla której moda to zapis emocji i stanów ducha. Każdy projekt to przemyślana kompozycja tekstur, proporcji i dekonstrukcji. Sama nosiłaby wszystko, co tworzy – bo ROWK to nie chwilowy trend, lecz wypracowane DNA, zakorzenione w autentyczności.
Jej wrażliwość wykracza poza formę – dostrzega napięcie między nadprodukcją a świadomym wyborem, między bezmyślną konsumpcją a szansą na redefinicję mody. Upcycling, niezależne marki, unikatowe narracje – to kierunek, w którym zmierza ROWK. Nie podąża za modą. Kreuje własną.
Instagram: @rowk_store
SZCZYGIEL - daje możliwość dostosowania się do wyzwań codziennego życia.
Transformacja rzemiosła i up- cyklingu, historia relacji, w której granice zanikają, a wszystko jest możliwe. Nie ma tu przypadków.
Projektowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, marka pracuje z ograniczoną liczbą tkanin pozyskując martwe zapasy, niechciane materiały pochodzące z recyklingu z Re-imagine oraz studia zasobów - reagując na nadprodukcję i promując świadomość ekologiczną.
Futurystyczny klimat z manifestem to przełomowy wybór, który łączy formę i strukturę, aby tworzyć sztukę do noszenia, inspirowaną naturą i innowacyjną konstrukcją. We współpracy z Brymber, artystą muzyki elektronicznej i twórcą albumu Spiral, zaprezentuje spektakl łączący modę, dźwięk i ruch - eksplorując związek między naturą a futurystycznym światem.
Instagram: @a_szczygiel_
Fashion Stage
Najnowsze kolekcje, niezależni młodzi twórcy polskiej sceny modowej - wyjątkowa scena wpisana idealnie w muzyczny festiwal funkcjonuje na Open’erze od 2007 roku.
Przez cztery dni festiwalu, strefa pod transparentnym namiotem gości niepowtarzalne pokazy mody. Zaplanowany szczegółowo line-up umożliwia poznanie młodych projektantów i ich wyjątkowych kolekcji. Imponujący catwalk, profesjonalny backstage, stoiska sprzedażowe zaproszonych do współpracy wystawców przyciągają zarówno trendsetterów, dziennikarzy lifestylowych jak i festiwalowiczów, dla których moda jest naturalnym sposobem auto-ekspresji.
2019
2024
2023
2022
Gościem specjalnym oraz prowadzącym rozmowy w Fashion Stage był Olivier Janiak, redaktor naczelny Elle Man. W ramach paneli Elle Man rozmawialiśmy z młodymi projektantami o wszystkich ważnych dla modowych twórców tematach, a także o autentyczności, prawdzie i roli Instagrama w świecie mody. Swoimi doświadczeniami podzielili się także goście strefy - Robert Kupisz i Michał Rejent.