BEZPIECZEŃSTWO
Pamiętaj, że festiwal skupia ogromną liczbę ludzi. Każda osoba jest inna i inaczej znosi przebywanie w wielotysięcznym tłumie. Stojąc w kolejkach, wyczekując koncertów, wchodząc w interakcję z nowo poznanymi uczestnikami, staraj się szanować ich przestrzeń oraz unikać i nie eskalować ewentualnych sytuacji konfliktowych. Jeśli nastąpi taka potrzeba, powiadom pracowników ochrony.
Jeżeli czujecie się w jakikolwiek sposób zagrożeni zachowaniem obcych, znajomych czy bliskich; jesteście świadkami lub ofiarami nieodpowiedniego zachowania lub molestowania, albo po prostu poczujecie, że potrzebujecie pomocy psychologicznej - Shelter jest miejscem, w którym ją znajdziecie. W Shelter otrzymacie wsparcie doświadczonych psychoterapeutów, służb porządkowych oraz pomoc medyczną.
Punkty zlokalizowane są po prawej stronie od Alter Stage (vis a vis miasteczka festiwalowego 3) oraz obok punktu medycznego na terenie pola namiotowego. Udajcie się tam sami lub z pomocą pracowników służby informacyjnej.
Celem projektu jest wsparcie psychologiczne uczestników Open’er Festival, interwencja kryzysowa, określenie i wdrożenie planu pomocy, a także współpraca ze służbami festiwalu w celu minimalizacji zagrożeń dla osób biorących udział w imprezie masowej.
Harmonogram dyżurów:
Punkt główny (2 gabinety):
- 1 gabinet: 18:00 - 04:00
- 2 gabinet: 20:00 - 04:00
Punkt pole namiotowe:
- 10:00 – 16:00
- 21:00 – 04:00
- Zadbaj o swój telefon, kartę, klucze itp. Weź ze sobą tylko najbardziej potrzebne rzeczy.
- Jeśli mieszkasz na polu namiotowym, nie zostawiaj cennych rzeczy w namiocie. Aparaty fotograficzne, karty kredytowe, pieniądze lub tablety noś ze sobą lub zostaw je w domu.
- Pozostaw w depozycie rzeczy, których nie można wnosić na teren. Ich lista znajduje się w Regulaminie. Płatne depozyty znajdziesz przy głównych bramach wejściowych – tam też znajduje się biuro rzeczy znalezionych.
- Nie niszcz, nie śmieć, segreguj odpady. Bądź eko i wykorzystuj świadomie nasze ekologiczne rozwiązania zastosowane na terenie festiwalu.
- Nie pal w przestrzeniach zamkniętych lub znajdujących się pod namiotem ani w tłumie przed sceną.
- Nigdy nie prowadź pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających.
- Mosh pit, pogo i crowdsurfing są niebezpieczne zarówno dla osób, które to robią, jak i dla pozostałych widzów.
- Nie napieraj na pierwsze rzędy podczas koncertów.
- Oglądaj koncerty na żywo, a nie na ekranie swojego urządzenia (np. telefonu, tabletu). Nie zasłaniaj innym!
- Pamiętaj, że niektóre sceny (Tent Stage, Silent Disco, Beat Stage) mają ograniczoną pojemność. Może się zdarzyć, że ze względu na bezpieczeństwo nie wszyscy zostaną wpuszczeni do środka jednocześnie.
- Znajdź czas na odpoczynek/relaks, by wytrwać do samego końca!
- Nie zostawiaj osoby potrzebującej bez pomocy.
- Jeśli potrzebujesz pomocy, zgłoś się do służb informacyjnych lub ochrony.
- Jeżeli jesteś świadkiem agresywnego, niebezpiecznego lub podejrzanego zachowania, śmiało poinformuj o tym ochronę.
- Zapoznaj się z mapą przestrzeni festiwalowej – sprawdź lokalizacje punktów medycznych, wyjść ewakuacyjnych, sanitariatów itp.
- Zaufaj obsłudze festiwalu. Ich praca służy Twojemu bezpieczeństwu.
- Szukaj bieżących informacji o zmianach organizacyjnych na terenie festiwalu oraz o wyjątkowych sytuacjach w naszych mediach społecznościowych oraz na www.opener.pl.
- Na festiwalu będziesz w zasięgu oddziaływania silnych systemów nagłośnieniowych. By zadbać o swój słuch, staraj się przebywać w bezpiecznej odległości od głośników.
- Pij dużo wody. To ważne, by nie odwodnić się podczas upałów lub szalonej zabawy w tłumie pod sceną.
- Unikaj gęstego tłumu. Przesuń się tam, gdzie jest więcej miejsca. Zwracaj uwagę na osoby znajdujące się wokół Ciebie. Pomóż wstać, jeśli ktoś upadnie.
- Jeśli widzisz kogoś, kto się źle czuje, zaprowadź go do namiotu medycznego. Jeśli jest nieprzytomny, powiadom ochronę, która wezwie pomoc.
- Zawsze powiadamiaj swoich znajomych, gdzie będą mogli Cię znaleźć.
- Zabezpiecz się przed niepożądaną ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową – zawsze używaj prezerwatyw.
- Miej ze sobą nakrycie głowy i stosuj kremy przeciwsłoneczne.
- Miej ze sobą ubiór zabezpieczający przed deszczem (np. kalosze, peleryny).
- Bądź gotów na gwałtowne zmiany pogody w strefie nadmorskiej. Mimo upalnych dni, wieczory i noce potrafią być bardzo zimne.
- Pamiętaj, że zawsze możesz zostawić kurtkę, bluzę lub torbę w szatni.
- Burza, pioruny, silne wiatry – odsuń się od metalowych konstrukcji, schowaj się do samochodu lub usiądź na otwartej przestrzeni i osłoń głowę dłońmi.
- Stosuj się do komunikatów podawanych przez organizatora (np. w przypadku ewakuacji).
- W razie obfitych opadów najlepiej pozostaw samochód na parkingach w centrum miasta i skorzystaj z autobusów festiwalowych. Możliwość parkowania na terenie przy złych warunkach pogodowych będzie bardzo ograniczona.
- Zorientuj się, gdzie znajduje się najbliższe wyjście ewakuacyjne. W przypadku ogłoszenia konieczności ewakuacji z terenu festiwalu udaj się do najbliższego „Punktu zbiórki do ewakuacji”.
- Oddal się od zagrożenia.
- Stosuj się do komunikatów i poleceń służb oraz zachowaj spokój.
- Daj znać znajomym lub rodzinie za pomocą SMS, że jesteś bezpieczny. Impulsywna decyzja o przyjeździe może spowodować blokadę dróg i utrudnić pracę służb, a połączenia wychodzące mogą przeciążać sieć GSM.
- W wyjątkowych sytuacjach komunikaty wyświetlane są na telebimach, publikowane na stronie www.opener.pl oraz na oficjalnych profilach w mediach społecznościowych.
- W wyjątkowych sytuacjach np. w przypadku ewakuacji, ulica Zielonazostaje zamknięta dla wszelkiego ruchu, w związku z czym przystanek odjazdowy autobusów zlokalizowany na ulicy Zielonejprzestaje funkcjonować. Prosimy kierować się wzdłuż ulicy Zielonej (w stronę Gdyni) do ulicy Bosmańskiej, gdzie znajduje się awaryjny przystanek odjazdowy (sprawdź mapę poniżej).
SAFETY DISCLAIMER
_______________________________________________________________________________________________________________________
Jeśli masz pytanie/problem/uwagę/sugestię, napisz do nas: [email protected]
Jeżeli jesteś pracownikiem lub współpracownikiem na terenie festiwalu i potrzebujesz naszej pomocy lub wsparcia, jeżeli jesteś świadkiem niepokojących wydarzeń, przemocowych zachowań lub uważasz, że ktoś jest źle traktowany prosimy o kontakt [email protected], podejmiemy niezbędne kroki w celu wyjaśnienia sytuacji.