4-7.07.2018, GDYNIA

LOTNISKO GDYNIA-KOSAKOWO

pl en
2015

TEATR

W 2015 roku na festiwalu można było zobaczyć dwa kultowe przedstawienia TR Warszawa: poruszające "4.48 Psychosis" w reżyserii Grzegorza Jarzyny z wybitną kreacją Magdaleny Cieleckiej oraz grane po raz ostatni "Cokolwiek się zdarzy, kocham Cię" Przemysława Wojcieszka z muzyką zespołu Pustki wykonywaną na żywo. Ponownie kuratorem programu Teatr na Open’erze był warszawski Nowy Teatr.

„4.48 Psychosis”

obsada: Magdalena Cielecka, Katarzyna Herman, Lech Łotocki, Rafał Maćkowiak, Adam Woronowicz

„Cokolwiek się zdarzy, kocham Cię”

obsada: Marcin Cecko, Janusz Chabior, Michał Czernecki, Roma Gąsiorowska, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Rafał Maćkowiak, Agnieszka Podsiadlik, Piotr Rogucki, Tomasz Tyndyk, Robert Wabich
 

muzyka na żywo: Pustki


MUZEUM

Po ogromnym sukcesie wystawy z 2014 roku "Pokażcie nam wasze marzenia" (ponad 15 tysięcy widzów) Open'er po raz kolejny podjął współpracę z warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, tym razem skupiając się na wątku lokalnym. "NIKT NAM NIE WEŹMIE MŁODOŚCI! - jak sztuka i muzyka lat 80. stworzyły alternatywne Trójmiasto" była wystawą pokazującą najbardziej nowatorską i różnorodną scenę artystyczną, jaka powstała w ostatniej dekadzie istnienia PRL. Artyści i zespoły muzyczne z Gdańska, Sopotu i Gdyni tworzyły nową sztukę i kreowały nowe nurty.

W trójmiejskiej sztuce prym wiedli artyści i artystki związani z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych w Gdańsku, tacy jak: Grzegorz Klaman, Jacek Staniszewski, Piotr Józefowicz, Jerzy Rymar, Andrzej Awsiej & Joanna Kabala, Marek Rogulski, Borys Czernichowski i Jarosław Fliciński. Unikatowym zjawiskiem lat 80. była formacja TOTART, czyli grupa przyjaciół tworząca wspólnie awangardowe dzieło sztuki totalnej. Gdy artyści trójmiejscy penetrowali nowe obszary sztuki, nadmorscy muzycy kreowali trendy w muzyce i modzie, z silnym uczestnictwem kobiet w życiu artystycznym. Trójmiejską Scenę Alternatywną tworzyły legendarne dziś zespoły: Apteka, Bielizna, Bóm Wakacje w Rzymie, Call System, Dzieci Kapitana Klossa, Marilyn Monroe, Oczi Cziorne, Pancerne Rowery i Po Prostu. Grupy te podbiły Warszawę i Jarocin, a ich mit zbudowała płyta "Gdynia".

Choć artyści i muzycy Gdańska, Sopotu i Gdyni tworzyli najbardziej wizjonerską i wyrafinowaną sztukę swoich czasów, czas nie obszedł się z dorobkiem lat 80. łaskawie. Znakomita sztuka rodem z Trójmiasta jest dziś "źle obecna", a scena muzyczna pozostała w pamięci "weteranów", nie znajdując ciągłości w nowym pokoleniu muzyków. Celem wystawy było przywrócenie należnej rangi i spopularyzowanie trójmiejskiej sztuki i muzyki w szerszej świadomości młodego pokolenia.


KSIĄŻKA NA OPEN’ERZE

Nie ma Open’era bez książek i czytania! W trakcie festiwalowych dni zaprosiliśmy Was do udziału w debatach z pisarzami w ALTERCAFE oraz nieformalnych spotkaniach w bibliotece organizowanej wspólnie z Instytutem Książki i Programem Trzecim Polskiego Radia. A wszystko w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i Projektu Książka na Open’erze.

W 2012 roku po raz pierwszy Open’er Festival w Gdyni razem z Instytutem Książki i Radiową Trójką zorganizował festiwalową bibliotekę, która została zlokalizowana przy strefie Trójki. W 2015 roku w ALTERCAFE pojawili się wyjątkowi goście:

– 2 lipca: Ziemowit Szczerek

– 3 lipca: Magdalena Grzebałkowska

– 4 lipca: Zygmunt Miłoszewski.


KLUB KOMEDIOWY

Klub Komediowy działa od ponad roku na Placu Zbawiciela w Warszawie. Jest to pierwszy i jedyny klub komediowy w Polsce. Klub to scena, bar i kawiarnia. Codziennie można obejrzeć spektakle, które są różnymi formami komedii na żywo i przy okazji napić się kawy, wina, zjeść coś. Można zobaczyć tam teatry improwizowane, stand-up, kabaret literacki, skecz show, koncerty, spektakle teatralne i inne inicjatywy sceniczne, które są nowością na warszawskiej scenie teatralnej i klubowej. Na scenie klubu komediowego wystąpili m.in. Janusz Gajos, Jacek Fedorowicz, Szczepan Twardoch, Marcin Masecki, Mariusz Szczygieł, Jakub Żulczyk i inni.

Klub Komediowy pojawił się na Open’erze w 2015 roku dzięki współpracy z Comedy Central.


ALTERKINO

KOBIETY

Filmy o kobietach, o ich sile, odwadze w walce o swoje prawa.

– „Viviane chce się rozwieść”

– „Jestem Femen”

– „Profil: Amina”

– „It’s a Girl!”

 

MUZYKA

Muzyczne wisienki na torcie na zakończenie każdego festiwalowego dnia.

– „20 000 dni na Ziemi” – jeden dzień z Nickiem Cave’em

– „Komeda – muzyczne ścieżki życia”

– „Legenda Kaspara Hausera” – czarno-biały techno-western z wyśmienitą rolą Vincenta Galo i porywającą muzyką Vitalic

– „Pulp: film o życiu, śmierci i supermarketach”

 

MY, LUDZIE

Filmy o sprawach ważnych, aktualnych, bolesnych, pięknych, innych…

– „O tych, którzy płoną”

– „Yes Meni idą na rewolucję”…i wciąż nie brakuje im poczucia humoru oraz pomysłów, by zmieniać świat.

– „Sól Ziemi” – uczta dla oczu i wrażliwości.

– „Poniżej i powyżej” oraz „W piwnicy” – będą zaskakiwać, prowokować i odsłaniać pomysły na życie, z których istnienia być może nie zdawaliście sobie dotychczas sprawy

– „Od miejsca do miejsca” – podróż, ukazująca sztukę nowoczesną w wielu niecodziennych odsłonach

– „Pixadores” graffiti jako forma protestu i jawnej krytyki społeczeństwa

– „Wizyta” – filmowa symulacja wizyty kosmitów na Ziemi

Bilety NGO Dzieci na Open'erze Zaprojektuj koszulkę!
Organizator:
 
Sponsor główny:
SPONSORZY / WSPÓŁPRACA / PATRONI MEDIALNI:
Projekt i realizacja Me & My Friends Copyright © Alter Art 2012