4-7.07.2018, GDYNIA

LOTNISKO GDYNIA-KOSAKOWO

pl en
2013

W 2013 roku, Open’er kontynuował rozbudowaną formułę obecności sztuki. Każdego dnia, festiwalowicze mogli obejrzeć aż cztery przedstawienia teatralne. Niewątpliwą atrakcją była polska premiera przedstawienia Nowego Teatru w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, „Kabaret Warszawski”. Przez cztery dni festiwalowe komplet widzów mógł oglądać ten portret współczesnych czasów w gwiazdorskiej obsadzie.

 

Spektakl „Courtney Love” Teatru Polskiego we Wrocławiu zestawiał show business Polski lat 90. ze spektakularnym sukcesem zespołu Nirvana i losami tytułowej wokalistki, często oskarżanej o doprowadzenie do rozpadu tria. W tle, Open’er.

 

„Nancy. Wywiad”, przedstawienie Nowego Teatru, przekroczyło granicę między teatrem a tańcem i przeniosło publiczność do Nowego Jorku lat 70., gdzie mogli obserwować napięcie między Sidem Viciousem i Nancy Spungen.

 

Z pozytywnym przyjęciem spotkał się także „Paw Królowej” Teatru Starego w Krakowie na motywach powieści Doroty Masłowskiej.

 

Na festiwalu było też obecne Muzeum Sztuki Nowoczesnej z „Projekcyjną Maszyną Agitacyjną”. Niezwykła machina, nawiązująca do kosmicznych statków rodem z literatury science fiction początku XX w., wyświetlała przegląd awangardowych filmów z filmoteki muzeum.

 

Drugą częścią aktywności MSN były wycieczki „Gdynia w Budowie”. Gdyńscy architekci, artyści, socjologowie, znawcy zabytków, a także zwykli mieszkańcy oprowadzali uczestników Open’era po nierzadko zamkniętych dla szerokiej publiczności miejscach Gdyni – wzoru polskiego modernizmu, marzenia o nowoczesności.

 

Tegoroczną odsłoną Galerii Open’era była lotnicza instalacja „Antek” autorstwa Pawła Althamera i Grupy Nowolipie. Autobusy marki Ikarus, pomalowane na biało i ułożone w kształt samolotu, stały się polem do popisu dla Open’erowiczów. Przez cztery dni festiwalu, w ruch poszły mazaki, spraye i farby – każdy z uczestników mógł zostawić na „Antku” swój ślad.

 

Paweł Althamer poprowadził także drugą edycję performance’u „Pramień Sonca”, pokazanego w 2012 roku w stolicy Białorusi. Tłum osób ubranych w złote skafandry przeszedł wówczas główną ulicą Mińska, wyrażając swoją nadzieję politycznej wolności i lepszego jutra. Kilkudziesięciu uczestników Open’era włożyło podobne stroje i udało się na powitanie wschodzącego słońca w ostatnią noc festiwalu, po koncercie niezależnych białoruskich zespołów Harotnica i N.R.M.

Jak co roku, ALTERKINO zaprezentowało zbiór najciekawszych dokumentów o muzyce, polityce i społeczeństwie. Do zobaczenia były m.in. „Zamknij się i graj”, dokument próbujący odpowiedzieć na pytanie, dlaczego James Murphy /LCD Soundsystem/, będąc u szczytu popularności, zdecydował się na zakończenie działalności zespołu, czy film o akcie protestu, który zdobył rozgłos na całym świecie i stał się symbolem walki z opresyjnym reżimem – „Pussy Riot. Modlitwa punka”, oraz DetropiaDuch Piramidy, Kto cię uczył jeździć?Kultura ponad prawemLudzki Wymiar, Metro MyśliMiłośćNie zapomnij mnie, Prawdziwe historie, Siła Kobiet, Sugar ManWyprawa na Koniec ŚwiataZamrażając lód.

 

Bilety NGO Dzieci na Open'erze Zaprojektuj koszulkę!
Organizator:
 
Sponsor główny:
SPONSORZY / WSPÓŁPRACA / PATRONI MEDIALNI:
Projekt i realizacja Me & My Friends Copyright © Alter Art 2012