4-7.07.2018, GDYNIA

LOTNISKO GDYNIA-KOSAKOWO

pl en
Znamy projekty Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Open’era!
Rok temu, rozświetlony napisem „MUZEUM” lotniczy hangar z wystawą prac wideo przygotowaną przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie stał się miejscem spotkań dla tysięcy uczestników festiwalu. W tym roku Muzeum powraca na Open’era z dwoma projektami: „Projekcyjną maszyną agitacyjną” oraz „Gdynią w budowie”!
 
„Projekcyjna maszyna agitacyjna” zaparkuje w hangarze i prezentować będzie najciekawsze filmy eksperymentalne polskich artystów XX i XXI wieku. Pojazd, odwołujący się swoją formą zarówno do rewolucyjnego projektowania z początku XX wieku – maszyn latających rodem z filmów science-fiction – wyświetlać będzie na dwóch ogromnych ekranach filmy z liczącej ponad 500 tytułów Filmoteki Muzeum, odkrywając jej darmowe zasoby dla widowni festiwalu. Zaprojektowany przez młodych architektów z pracowni 137kilo obiekt, rozświetlający także własne wnętrze promieniami projektorów, wyglądać będzie niczym rzeźba świetlna. Filmy będą reprezentować pięć kategorii, od odrealnionych abstrakcji, przez akcje wykorzystujące telewizyjne transmisje, historie na bazie „obrazów znalezionych”, filmy strukturalne nasycone erotyką, po niszowe polskie wideoklipy.
 
Drugi projekt Open’era i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest zaproszeniem do zwiedzania Gdyni szlakiem modernizmu, polskiego marzenia o nowoczesności. Muzeum, przy współpracy badaczy Gdyni i gdyńskich aktywistów miejskich, stworzyło program wycieczek, zatytułowany GDYNIA W BUDOWIE. Uczestnicy poznają pomniki technicznego racjonalizmu – port, stocznię i ich zaplecze infrastrukturalne, zderzone z fantazjami artystów, tworzących nie tylko realne miasto, ale i wizerunek metropolii na pograniczu jawy i snu. Jak wyglądała ciemna strona miasta ogarniętego gorączką kapitalizmu? O tym dowiedzieć się będzie można, zwiedzając miejsca o tajemniczych nazwach: „Chiny”, „Budapeszt”, czy „Stara Warszawa”. Specjalnie dla publiczności Open’era otworzą się drzwi miejsc, do których na co dzień nie ma wstępu.
 
Udział w wycieczkach na podstawie wcześniejszych rezerwacji. O starcie systemu rezerwacji poinformujemy w najbliższych dniach.
 
Organizator:
 
Sponsor główny:
SPONSORZY / WSPÓŁPRACA / PATRONI MEDIALNI:
Projekt i realizacja Me & My Friends Copyright © Alter Art 2012