4-7.07.2018, GDYNIA

LOTNISKO GDYNIA-KOSAKOWO

pl en
Video Killed The Radio Star

Tytuł słynnego utworu grupy The Buggles posłużył jako nazwa wystawy, przygotowanej wraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej specjalnie na tegorocznego Open'era. W zaadaptowanym przez Jakuba Szczęsnego z Biura Projektowego Centrala hangarze festiwalowicze będą mieli możliwość przyjrzeć się muzyce obudowanej w warstwę wizualną oraz odczytać rozmaite skojarzenia i estetyczne możliwości płynące z połączenia muzyki i ruchomego obrazu. Wystawa prezentuje najciekawsze prace i instalacje wideo z ostatnich dziesięciu lat, a także wybór teledysków, robionych przez znanych artystów sztuk wizualnych dla zaprzyjaźnionych z nimi grup. Unikalne klipy Kim Gordon, Harmony Korine czy Richarda Kerna dla Sonic Youth, Charlesa Atlasa dla Antony and the Johnsons, Jeremy’ego Dellera dla Manic Street Preachers oraz braci Chapman dla PJ Harvey ukazują obszar wspólny i zbliżenie muzyki rockowej oraz środowiska artystycznego od początku lat osiemdziesiątych do współczesności.

W lotniskowym, muzealnym bunkrze zobaczycie, jak artyści bawią się dokumentalną formą reprezentacji subkultur młodzieżowych (Mark Leckey, Rineke Dijkstra) oraz manipulują materiałem wideo w oparciu o ścieżkę dźwiękową (Anri Sala, Jonathan Horowitz). Szczególne miejsce w ramach wystawy zajmują interwencje w konwencję mainstreamowego teledysku (Deimantas Narkevičius, Wilhelm Sasnal, Anna Molska, Anna Zaradny). Podejmując dyskusję z kliszą wideoklipu, artyści dokonują kreacji nowych znaczeń. Teledysk jako forma filmowa z podkładem muzycznym staje się nie tyle próbą wizualizacji utworu muzycznego co koniem trojańskim za pomocą którego artyści przemycają własne wartości, skojarzenia, osobistą poetykę.
Kuratorem wystawy jest Natalia Sielewicz, która codziennie o 16:30 będzie oprowadzała zainteresowanych po "Video Killed The Radio Star". Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Open'erze, będzie otwarte przez wszystkie dni festiwalu od 16:00 do północy.

Organizator:
 
Sponsor główny:
SPONSORZY / WSPÓŁPRACA / PATRONI MEDIALNI:
Projekt i realizacja Me & My Friends Copyright © Alter Art 2012