4-7.07.2018, GDYNIA

LOTNISKO GDYNIA-KOSAKOWO

pl en
Of Montreal, Ratking i Two Gallants zamykają zagraniczny skład Open’era!
Wszystkie trzy zespoły zobaczymy w lipcu na Alter Stage.
 
of Montreal
 
Wbrew pierwszemu skojarzeniu nie mamy styczności z zespołem z Kanady, ale z USA. I to z miasta historycznie zasłużonego dla amerykańskiej sceny muzycznej. Studenckie Athens w stanie Georgia dało światu przecież R.E.M. i The B 52’s, a w połowie lat 90-tych właśnie of Montreal. A właściwie Kevina Barnesa, który niepodzielnie rządzi kolektywem od prawie dwóch dekad, wymieniając członków składu równie często, jak muzyczne inspiracje. Dlatego nie ma dziś chyba gatunku, którego of Montreal by nie przećwiczyli – może z wyjątkiem ciężkich odmian rocka i metalu. Są i ballady w stylu The Beatles, jest disco lat 70-tych, jest glam-rock, a ostatnio nawet nowoczesne R&B. Wspólnym mianownikiem dla całości dokonań jest jednak psychodelia, która na każdym z 13 (!!!) studyjnych albumów of Montreal jest w jakiś sposób obecna. Najbardziej na zahaczającym o wybitność „Hissing Fauna, Are You The Destroyer?” z 2007 roku, który zrobił z zespołu prawdziwą gwiazdę alternatywy. Echa tego albumu odbijają się we współczesnej muzyce do dziś, ale Barnes ze swoim projektem jest już dalej. W marcu wydał nowy album, „Aureate Gloom”, na którym słychać sporo odwrót w stronę punk rocka. Jakie oblicze of Montreal usłyszymy na Open’erze? Przekonamy się 2 lipca. 
 
 
Ratking
 
Nowojorski hip hop ma swoje wielkie gwiazdy oraz ceniony underground. Ratking zaliczają się do tej drugiej kategorii. Raperzy Wiki i Hak oraz producent Sporting Life rozpoczęli współpracę w 2011.  Pierwsze wydawnictwo wypuścili już rok później. Początkowo ze składem był związany jeszcze jeden producent, Ramon, ale debiutancki album Ratking, „So It Goes”, był stworzony już bez jego udziału. Wydaniem płyty zajęła się ceniona wytwórnia XL Recordings, dla której podpisanie kontraktu z Ratking było niejako powrotem do czasów, kiedy z labelem związany był Dizzee Rascal. Bo Ratking to hiphop potraktowany ze spora rezerwą, mniej klasyczny, bardziej alternatywny. Trochę w stylu Death Grips czy Danny’ego Browna. „So It Goes”, wydany dokładnie rok temu, zebrał bardzo pozytywne recenzje. The Guardian napisał w recenzji: „Nowojorski kolektyw stworzył brudną, agresywną, ale płodną postać hip-hopu, która jest przesiąknięta muzyczną spuścizną ich miasta, ale jednocześnie zmierza w nowym kierunku.” Do Gdyni Ratking przywiozą swój nowy album–mixtape, „700 Fill”. 
 
 
Two Gallants 
 
1 lipca na Alter Stage będzie królował folk w amerykańskim wydaniu. Do ogłoszonego już jakiś czas temu, ale coraz bardziej popularnego Father John Misty dołącza duet z San Francisco – Two Gallants. Ich muzyka, choć wychodzi z folku, skręca mocno w kierunku gitarowej alternatywy, nie bojąc się potężnie brzmiących gitar – wystarczy posłuchać „My Love Won’t Wait” z wydanego w 2012 albumu „The Bloom and The Blight” – by zrozumieć o jaki rodzaj brzmienia chodzi. Two Gallants odrobili lekcje z grunge’u, lo fi i amerykańskiej tradycji. Najnowsze wydawnictwo zespołu, „We Are Undone”, spodoba się wszystkim, którzy na Open’erze najlepiej bawili się na koncertach projektów Jacka White’a. Two Gallants nie leżą wcale daleko od solowych dokonań lidera The White Stripes, ani jego projektów pod szyldem The Dead Weather.
 
Organizator:
 
Sponsor główny:
SPONSORZY / WSPÓŁPRACA / PATRONI MEDIALNI:
Projekt i realizacja Me & My Friends Copyright © Alter Art 2012