4-7.07.2018, GDYNIA

LOTNISKO GDYNIA-KOSAKOWO

pl en
Misia Ff, The Dumplings, Król – mocna reprezentacja polskiej alternatywy na Open'erze!

Dziś, wśród polskich zespołów, sami debiutanci albo prawie-debiutanci. Misia Furtak debiutuje solo bez Tres.B jako Misia Ff, w nowej, rockowej odsłonie; swoje dokonania zaprezentują fenomenalni nastoletni debiutanci, elektroniczny duet The Dumplings; kolejny solowy debiut to Król, czyli Błażej Król, niegdyś połowa duetu UL/KR.

Jeśli zespół, którego jesteś liderką, zdobył już najważniejsze wyróżnienia i rozpoznawalność na polskiej scenie muzycznej, a także poza krajem, czemu nie rozpocząć kariery solowej? W ten właśnie sposób, w zupełnie innej odsłonie, zaprezentowała się Misia Furtak, wokalistka Tres.b. Na potrzeby swojej własnej kariery mianowała się Misią Ff, a pierwsze własne wydawnictwo nazwała po prostu „Epka”. Za całokształt nagrania odpowiedzialny jest Leszek Biolik, basista Republiki i Wilków, od lat gromadzący imponujący dorobek jako producent muzyczny. Pierwszym singlem promującym „Epkę” jest "Mózg", do którego muzykę napisała amerykańska artystka Rykarda Parasol, drugim – radzący sobie tak samo dobrze „Kartonem”.

Jeśli chodzi o The Dumplings, nie będzie przesadą nazwanie ich największą sensacją muzyczną 2013 roku. Ponad 13 tysięcy fanów na Facebooku w miesiąc – przypadek? Nie sądzę! Aktualnie jest ich ponad 20 tysięcy. Sami piszą o sobie: „niepozorna fanka kóz kochająca muzykę równie bardzo, co jej zdrowo szurnięty kolega poznają się w 2011 roku, gdy ONA prosi go o akompaniament na konkurs piosenki. ON się zgadza i tak się zaprzyjaźniają, że po miesiącu prób znajdują wspólny 'muzyczny' język i postanawiają założyć zespół. ONA - fanka klasycznych brzmień i spokoju. ON lubiący bas wiercący dziurę w brzuchu i eksperymenty z dziwnymi dźwiękami.” Nastoletni Justyna Święs (śpiew i teksty) i Kuba Karaś (muzyka i teksty) tworzą muzykę elektroniczną bez kompleksów, za to z silnym pierwiastkiem autentycznych emocji wieku dojrzewania. Ich debiutancki album ma ukazać się tej wiosny.

Do wiosny także przyjdzie nam poczekać na audiencję u Króla. Błażej Król, niegdyś połowa duetu UL/KR, podobnie jak Misia Ff zawiesił działalność macierzystej formacji i rozpoczął karierę solową. O zespole, który tworzył z Maurycym Kiebzakiem-Gorkim napisano w ostatnich dwóch latach właściwie wszystko. Debiut z 2012 roku uznany został za płytę roku przez większość branżowych rankingów i blogosferę. W 2013 zespół wydał drugi album „Ament”, przejechał Polskę wzdłuż i wszerz, zaliczając przy tym najważniejsze festiwale, znów narobił zamieszania w podsumowaniach i… postanowił zamrozić działalność. Czym zaskoczy nas Król solo? Na razie wiadomo tyle, ile słychać w jego debiutanckim singlu „Szczenię”. Ambitnego elektronicznego popu Króla nigdy dość. Dlatego z niecierpliwością czekamy na premierę jego debiutanckiego albumu „Nielot” w Thin Man Records w marcu tego roku, na pierwsze koncerty... a także na występ na Open'erze!

Organizator:
 
Sponsor główny:
SPONSORZY / WSPÓŁPRACA / PATRONI MEDIALNI:
Projekt i realizacja Me & My Friends Copyright © Alter Art 2012