4-7.07.2018, GDYNIA

LOTNISKO GDYNIA-KOSAKOWO

pl en
Maurycy Gomulicki w projekcie Sztuka na Open'erze

„Zgodnie z zapowiedziami otwieramy nowy rozdział w historii festiwalu. Po kilku miesiącach pracy z wielką przyjemnością, dumą i ekscytacją prezentujemy nasze artystyczne, poza muzyczne propozycje na tegoroczną edycję Openera. Teren festiwalu jako platforma prezentacji i inspiracja artystów – z wielką radością otwieramy Galerię Openera.”
Mikołaj Ziółkowski

Galeria Openera to przestrzeń do której będziemy zapraszali rokrocznie innego ważnego, polskiego twórcę i oddawali mu teren festiwalu do realizacji zupełnego nowego dzieła. W ciągu kilku lat powstanie jedyna w swoim rodzaju kolekcja sztuki, pokazująca naszym zdaniem najciekawsze zjawiska w polskiej sztuce. Działalność Galerii zostanie zainaugurowana na tegorocznej edycji festiwalu przez specjalną wielkoformatową realizację Maurycego Gomulickiego.

Maurycy Gomulicki. Choć w powszechnej świadomości istnieje jako artysta, sam woli nazywać się producentem kultury. Wielu jego nazwisko kojarzy się zapewne z nieodżałowaną rubryką „Rzecz Kultowa” w „Machinie” lub z mnogością odcieni różu.

Maurycy Gomulicki. Studiował na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, w Barcelonie, Mediolanie i Meksyku. Dwa z tych miast zaznaczyły się najmocniej. To Warszawa – a zwłaszcza modernistyczny Żoliborz – oraz największa metropolia świata, czyli Meksyk Miasto. To w Warszawie, na Kępie Potockiej stoi jego Światłotrysk – różowy, neonowy pomnik w kształcie szklanki z buzującą bąbelkami oranżadą. W Warszawie Maurycy spędza wiosnę i lato, w Meksyku jesień i zimę.

Maurycy Gomulicki. Ciągle szuka detonatorów wyobraźni. Kiedy sam je tworzy, często wchodzi w dialog z erotyką i pornografią, tak jak wtedy, kiedy stworzył serię kolaży pod wspólnym tytułem „Pussy Mandala”, wielki mural na ścianie Zachęty – „Fertility Pop” czy różowy Obelisk na poznańskim rynku. Ten ostatni z powodzeniem mógłby znaleźć się także przed warszawskim CSW wiosną 2006, kiedy Gomulicki przemierzając różowym kabrioletem ulice miasta otwierał swoją sztandarową wystawę – „Pink Not Dead!”.

Maurycy Gomulicki. Miłośnik książek i kobiet, albo odwrotnie – kobiet i książek, które to fascynacje połączył w ubiegłym roku w projekcie „Bibliophilia”. Obecnie te dwie miłości zostały odsunięte na bok przez kolejne silne zainteresowanie – prymitywne, brutalne tatuaże.

Maurycy Gomulicki. Nigdy nie był na Open’erze, ale wyzwaniem jest dla niego kontakt i konfrontacja z 60-tysięczną publicznością. Próba ulokowania wielkoformatowej realizacji w przestrzeni terenu Open’era, może stać się dla niego jednym z najważniejszych punktów w karierze. Przekonamy się o tym już 4 lipca.

Organizator:
 
Sponsor główny:
SPONSORZY / WSPÓŁPRACA / PATRONI MEDIALNI:
Projekt i realizacja Me & My Friends Copyright © Alter Art 2012