4-7.07.2018, GDYNIA

LOTNISKO GDYNIA-KOSAKOWO

pl en
Earl Sweatshirt, The Afghan Whigs, Tourist i Mela Koteluk na Open'erze!

Trzy sceny, czterech artystów, cztery muzyczne kierunki. Na Here and Now Stage wystąpi głos nowej fali hip-hopu Earl Sweatshirt. Tent Stage będzie należał do mrocznych klasyków alternatywnego rocka Afghan Whigs, którzy po 15 latach wracają z nowym albumem. Poznajemy też artystę Beat Stage - Tourist, nadzieję brytyjskiej elektroniki. Polskę reprezentuje jedna z najbardziej utalentowanych wokalistek Mela Koteluk z nowym materiałem...

Earl Sweatshirt zdobył sławę w kolektywie hip-hopowym Odd Future, ale i jego solowa kariera zaczęła się imponująco. A skończył dopiero 20 lat.. Debiutancki album „Doris" ukazał się w sierpniu minionego roku., zaskarbiając sobie miejsca w płytowych podsumowaniach roku Pitchforka, Rolling Stone czy NME. Na płycie towarzyszyli mu Pharrell Williams, Casey Veggies, Tyler, the Creator. RZA. ”Doris" to wyraz wielkiego talentu tego młodego głosu nowej fali hip-hopu z L.A., o wiele większego, niż wskazuje to metryka. Earl z metodycznym zacięciem snuje swoje mordercze fantazje rodem z odrażającego horroru, jeszcze bardziej niepokojące, jeśli wziąć pod uwagę jego niesamowity luz…

Po tym, jak grupa rozpadła się w 2001, to, że Afghan Whigs nagrali nowy album, zaskoczyło chyba wszystkich. Choć piosenki Whigsów pojawiały się od czasu do czasu na koncertach innych projektów lidera Grega Dulliego, Afghan Whigs zreaktywowali się dopiero w 2012 roku, od razu zajmując pozycję headlinerów ważnych festiwali, jak Lollapalooza, kuratorów koncertów All Tomorrow's Parties i wyprzedając prestiżowe sale koncertowe na całym świecie. Na Open'era The Afghan Whigs przywiozą „Do to the Beast", pierwszy nowy album od piętnastu lat! Założony w Cincinnati w stanie Ohio w 1988 r. zespół od początku wyróżniał się wśród współczesnych sobie dziką, porywającą mieszanką hard rocka, klasycznego soulu i obsesji dręczących Dulliego.

Londyńczyk Tourist to wschodząca gwiazda elektroniki, w jej bardzo tanecznym, choć nie pozbawionym emocji obliczu. Eksploruje tereny, na których spotykaliśmy Four Teta czy SOHNa, ale nie brakuje tu także energii TEEDa czy nawet jego szefów z wytwórni Method Records, Disclosure. Jest więc ciepło i delikatnie, a kiedy trzeba, sub-bass wędruje w granice górnych rejestrów. Choć Tourist zaczął niedawno prace nad debiutanckim albumem, jego nowej muzyki nie powinno braknąć w najbliższych tygodniach. Ledwo co ukazała się "Tonight EP", a Method Records już zapowiadają "Patterns EP'. Być może jego premiera zbiegnie się z występem Tourist na SXSW 2014, gdzie londyński producent będzie jednym z najbaczniej obserwowanych artystów sezonu. Open'er nie czeka i przedstawia wam go już dziś!

Mela Koteluk powraca na Open'era! W 2012 r. wydała swoją pierwszą płytę pt. „Spadochron”, którą okrzyknięto jednym z najgłośniejszych debiutów tamtego roku i która przyniosła wokalistce Fryderyki dla Debiutu i Artysty Roku. Muzyka Meli wypada z szufladek, jest poetycko, ale zadziornie, lirycznie i rockowo, a melodie ulotne z pogranicza popu i brzmień alternatywnych łobuzersko puszczają oko do eklektycznych konwencji. Mela aktywnie działa na rzecz popularyzacji muzyki na żywo: jest inicjatorką akcji wspierającej koncerty "Nie bądź dźwiękoszczelny. Na Open’era zaprezentuje materiał z nowego, niezatytułowanego jeszcze albumu.

Organizator:
 
Sponsor główny:
SPONSORZY / WSPÓŁPRACA / PATRONI MEDIALNI:
Projekt i realizacja Me & My Friends Copyright © Alter Art 2012