4-7.07.2018, GDYNIA

LOTNISKO GDYNIA-KOSAKOWO

pl en
„Projekcyjna maszyna agitacyjna” oraz „Gdynia w budowie” – projekty Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Open’era!

Rok temu, rozświetlony napisem „MUZEUM” lotniczy hangar z wystawą prac wideo przygotowaną przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie stał się miejscem spotkań dla tysięcy uczestników festiwalu Open’er. W tym roku Muzeum powraca na Open’era.  

 
W hangarze zaparkuje „Projekcyjna maszyna agitacyjna”, która prezentować będzie najciekawsze filmy eksperymentalne polskich artystów XX i XXI wieku. Pojazd, odwołujący się swoją formą zarówno do rewolucyjnego projektowania z początku XX wieku – maszyn latających rodem z filmów science-fiction – wyświetlać będzie na dwóch ogromnych ekranach hipnotyczne filmy wybrane z liczącej ponad 500 tytułów Filmoteki Muzeum. Zaprojektowany przez młodych architektów z pracowni 137kilo obiekt, rozświetlający także własne wnętrze promieniami projektorów, wyglądać będzie niczym rzeźba świetlna.
Publiczność będzie mogła obejrzeć pięć dań wizualnej uczty: „Inny wymiar” – całkowicie odrealnione abstrakcje tworzone różnymi technikami, „Transmisje” – wybór zaskakujących akcji artystów polskich, wykorzystujących do swych działań transmisje telewizyjne na żywo, „Drugie życie obrazów” – najciekawsze historie polskich found footage, czyli obrazów znalezionych, z których swe prace tworzą artyści wizualni, „Struktury i zmysły” – wybór pochodzących z lat 70. filmów strukturalnych nasyconych erotyką, a także „Tego nie zobaczysz w MTV” – selekcję niszowych polskich wideoklipów.
„Projekcyjna maszyna agitacyjna” przygotowana przez Open'era i Muzeum ma przybliżyć festiwalowiczom różne aspekty sztuki wideo i filmu eksperymentalnego oraz zachęcić ich do odkrycia dla siebie dostępnych za darmo w Internecie zasobów Filmoteki Muzeum.
Drugi projekt Open’era i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest zaproszeniem do eksploracji Gdyni jako unikalnego modernistycznego miasta, kwintesencji polskiego marzenia o nowoczesności. Muzeum, przy współpracy badaczy Gdyni i gdyńskich aktywistów miejskich, stworzyło program wycieczek, zatytułowany GDYNIA W BUDOWIE. Uczestnicy poznają pomniki technicznego racjonalizmu – port, stocznię i ich zaplecze infrastrukturalne, zderzone z fantazjami artystów, architektów i fotografów, tworzących nie tylko realne miasto, ale i jego utopijny mit oraz wizerunek metropolii na pograniczu jawy i snu. Jak wyglądała ciemna strona miasta ogarniętego gorączką bezwzględnego kapitalizmu? O tym dowiedzieć się będzie można, zwiedzając miejsca o tajemniczych nazwach: „Chiny”, „Budapeszt”, czy „Stara Warszawa”. W rolę przewodników wcielą się gdyńscy architekci, artyści, socjologowie, znawcy zabytków, a także zwykli mieszkańcy. Specjalnie dla publiczności Open’era otworzą się drzwi miejsc, do których na co dzień nie ma wstępu.
 
„Projekcyjna maszyna Agitacyjna” - najciekawsze filmy artystów polskich ze zbiorów Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Kurator: Łukasz Mojsak
Współpraca kuratorska: Dorota Michalska
Architektura: 137kilo
Opracowanie graficzne: Paweł Olszczyński
www.filmoteka.artmuseum.pl
 
„Gdynia w budowie” – program miejskich wycieczek
Kurator: Tomasz Fudala

Zbiórki: przy Dworcu Gdynia Główna w dniach festiwalowych o godzinach: 12.00, 14:00, 16:00

Organizator:
 
Sponsor główny:
SPONSORZY / WSPÓŁPRACA / PATRONI MEDIALNI:
Projekt i realizacja Me & My Friends Copyright © Alter Art 2012