4-7.07.2018, GDYNIA

LOTNISKO GDYNIA-KOSAKOWO

pl en
Kolejna odsłona sztuki na Heineken Open’er Festival 2012!

Kolejna odsłona sztuki na Heineken Open’er Festival 2012!                    

Zgodnie z ubiegłotygodniową obietnicą, odsłaniamy kurtynę po raz drugi!

Słowo kurtyna jest tu jak najbardziej na miejscu, ponieważ jak żadne inne słowo kojarzy się z teatrem. A w nim w ostatnich latach dzieje się w Polsce bardzo dużo. Powstają nowe ośrodki, nowe sceny, nowe przestrzenie dyskursu. Dorobiliśmy się całej grupy wybitnych twórców:reżyserów, dramatopisarzy i aktorów, jednocześniew opozycji do nich cały czas pojawiają się młodzi gniewni. Polskie przedstawienia z powodzeniem wystawiane są na europejskich scenach, a najlepsze światowe spektakle pojawiają się na polskich festiwalach teatralnych. Co jednak najważniejsze, teatr znów zaczął budzić dyskusję i wprowadzać ferment w polskiej kulturze. Chcąc całkowicie świadomie włączyć się w te wydarzenia, po raz pierwszy proponujemy teatr w takim wydaniu, jaki spotkacie od 4 do 7 lipca na lotnisku Gdynia-Kosakowo. Aby sprostać temu zadaniu zaprosiliśmy do współpracy jedenz najlepszych i najciekawszych zespołów teatralnych - Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego. W specjalnie wybudowanych przestrzeniach na terenie festiwalu Nowy Teatr i Open’er przedstawią kuratorską propozycję złożoną z kilku nowatorskich przedsięwzięć, które podejmują dyskusję nie tylko z istotnymi tematami społecznymi, ale również kwestionują granice teatru.

Tak jak i Nowy Teatr, w trakcie budowy swojej nowej siedziby jest także druga z zaproszonych przez nas dziś instytucji – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Od lat obserwujemy ciągnącą się jak płot wokół terenu lotniska dyskusję na temat realizacji projektu Christiana Kereza. Z przyjemnością odwiedzamy przytulne, choć zastępcze przestrzenie Muzeum przy ulicy Pańskiej w Warszawie, uczestniczymy w interdyscyplinarnych projektach jego ekipy i z radością patrzymy na coraz większą kolekcję sztuki. Od dawna myśleliśmy o wspólnych działaniach i nawet jeśli budowa siedziby w Warszawie jeszcze potrwa, to będziemy spokojniejsi, że przez kilka lipcowych dni mogliśmy gościć Muzeum na czele z jej dyrektorką Joanną Mytkowską na naszym festiwalu, pokazując razem najlepsze prace inspirowane muzyką.

MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ W WARSZAWIE

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie też jedzie na Open’era – wspólnie pokażemy na nim muzykę widzianą oczami sztuki! W zaadaptowanym na niecodzienną kabinę projekcyjną hangarze (dzieło Grupy Projektowej Centralna) festiwalowicze spotkają się oko w oko ze spektakularnymi instalacjami wideo, poświęconymi muzyce i dźwiękowi, obejrzą też teledyski, robione przez najlepszych artystów sztuk wizualnych dla zaprzyjaźnionych z nimi grup (m.in. cykl unikalnych teledysków dla Sonic Youth).

Choć nie ma wciąż wielkiego gmachu Muzeum, zaprojektowanego przez szwajcarskiego architekta Christiana Kereza, a po placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki, gdzie miało  stanąć, wciąż hula wiatr, Muzeum działa od 2008 roku w małej siedzibie tymczasowej, gdzie regularnie organizuje wystawy i aktywny program spotkań, wykładów, i projekcji filmowych. Ślady działań Muzeum można znaleźć w całej Warszawie – w Parku Rzeźby na Bródnie, na Pradze, w miejscach, gdzie trafia organizowany przez Muzeum festiwal „Warszawa w budowie”. Wystawy i projekty artystyczne, przygotowane przez Muzeum, pokazywane były już w Tokio, w Moskwie, w Berlinie i w Brukseli. Wielką wystawę Aliny Szapocznikow, przygotowaną przez Muzeum, pokaże w tym roku słynna nowojorska MoMA. Od przyszłego roku Muzeum zajmie na parę lat szklany pawilon „Emilia” w centrum Warszawy – tam pokaże swą stale rosnącą kolekcję sztuki, dzieła najwybitniejszych polskich i zagranicznych artystów, i wtedy zacznie naprawdę przypominać muzeum.

http://www.artmuseum.pl/

NOWY TEATR W WARSZAWIE

Nowy Teatr, instytucja kultury miasta stołecznego Warszawy, tworzona jest przez Krzysztofa Warlikowskiego i grupę jego stałych współpracowników. Do zespołu artystycznego należy czołówka polskich aktorów.

Nowy Teatr rozbudowuje przestrzenie dialogu z publicznością, nie ograniczając się jedynie do działań ściśle teatralnych. Jest miejscem nowej sytuacji artystycznej. Wolnym polem działania dla zaproszonych artystów i kuratorów, przestrzenią tworzoną przez ludzi z pomysłami. Nowy, nazywany przez media „ambasadorem polskiej sztuki”, jest jedną z najczęściej zapraszanych za granicę polskich instytucji kultury. 

Wśród artystów biorących udział w pierwszej edycji teatralnej Open’era będą m.in. przedstawienie reżyserowane przez Krzysztofa Warlikowskiego i międzynarodowy kolektyw teatralny Gob Squad.

Gob Squad to brytyjsko-niemiecki kolektyw teatralny działający na pograniczu sztuk performansu, happeningu i żywych instalacji.  Dla Gob Squad najważniejsza jest zawsze konfrontacja z dziejącymi się, bez żadnej reżyserii, sytuacjami życiowymi, dlatego nie działają w instytucjach artystycznych, które z góry zakładają konwencję i często przenoszą swoje spektakle w przestrzenie miejskie takie jak sklepy, parkingi, stacje metra. 

www.nowyteatr.org

Organizator:
 
Sponsor główny:
SPONSORZY / WSPÓŁPRACA / PATRONI MEDIALNI:
Projekt i realizacja Me & My Friends Copyright © Alter Art 2012