4-7.07.2018, GDYNIA

LOTNISKO GDYNIA-KOSAKOWO

pl en

Dla fanów The Kills ubiegły rok okazał się szczęśliwy. Po ponad pięciu latach studyjnego milczenia duet nie tylko wydał nowy album, ale przede wszystkim nie stracił nic ze swojej energii, której już za kilka miesięcy doświadczą fani na Open'erze. Będzie to pierwszy polski koncert The Kills od momentu premiery "Ash & Ice", co tylko podnosi rangę tego wydarzenia. 

Mamy jednak wrażenie, że do kontaktu z muzyką The Kills nie trzeba specjalnie zachęcać. Ich surowe gitarowe brzmienie, wypracowane już na debiutanckim "Keep on Your Mean Side" wpisało się w najważniejszy moment boomu na młodą gitarową muzykę, który jednocześnie ogarnął Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię. The Kills, założeni przez Amerykańską wokalistkę i brytyjskiego gitarzystę, stali się nieformalnym łącznikiem między dwiema prężnie rozwijającymi się scenami muzycznymi, choć za swoją "bazę" uznali Londyn. 

Dziś ich debiut - nagrywany w tym samym studio, co "Elephant" The White Stripes - jest jednym z tych albumów, bez których nie można zrozumieć fenomenu New Rock Revolution z początku XXI wieku. Jeśli za kilka lat ruszy na nas fala młodych zespołów odwołujących się do minimalistycznego, ale głośnego grania, to z pewnością młodzi muzycy pytani o inspiracje będą wskazywali właśnie The Kills. 

The Kills na każdym kolejnym albumie - w sumie wydali ich pięć - zachowywali swój charakterystyczny styl, jednocześnie starając się by nowy materiał był inny od poprzednika. Pojawiały się wycieczki w stronę elektroniki, bardziej melodyjnego rocka a nawet beatów programowanych na wzór tych w hip hopie. Jednak zawsze za pomysły odpowiadają tylko oni, Alison i Jamie. Zero gości, ewentualnie zaproszeni do studia współproducenci. 

W wypadku "Ash & Ice" zmiany zostały wręcz wymuszone na skutek wypadku, któremu uległ Jamie w 2013 roku. Utrata sprawności środkowego palca i kilka operacji stały się powodem zmiany stylu gry, co odbiło się również na brzmieniu "Ash & Ice". Ale spokojnie, to kolejny świetny album w dyskografii The Kills i najwyższa pora powitać to przemiłe duo ponownie na naszym festiwalu.

Organizator:
 
Sponsor główny:
SPONSORZY / WSPÓŁPRACA / PATRONI MEDIALNI:
Projekt i realizacja Me & My Friends Copyright © Alter Art 2012