4-7.07.2018, GDYNIA

LOTNISKO GDYNIA-KOSAKOWO

pl en

Dokładnie w dwudziestą rocznicę powstania, grupa dowodzona przez charyzmatyczną blondynkę (obecnie brunetkę) Ninę Persson powróciła na kilka koncertów, by przypomnieć materiał, który pod koniec lat 90-tych potrafił skutecznie połączyć wychowanych na MTV fanów popu jak i bardziej wymagającą publiczność lubującą się w alternatywie.
The Cardigans od samego początku łączyli oba te muzyczne światy, być może dlatego, że cała skandynawska scena najlepiej odnajduje się w dwóch gatunkach: mocnych odmianach metalu i świetnie wyprodukowanej muzyce popularnej. Kilku członków The Cardigans zaczynało w kapelach metalowych, z kolei Nina Persson wyglądała i brzmiała jak kontynuatorka świetnych wzorców Agnethy Fältskog (zespół pochodzi z tego samego miasta co wokalistka ABBY)  i Anny-Frid Lyngstad z ABBY.
Pierwszy album The Cardigans „Emmerdale” z 1994 okazał się gigantycznym sukcesem w rodzinnym kraju i szybko zwrócił uwagę dużych wytwórni poszukujących nowych talentów. Co ciekawe, zespół z miejsca stał się niezwykle popularny  w Japonii i pewnie dlatego pierwszym ogłoszonym koncert w ramach tegorocznej reaktywacji, był ten na japońskim festiwalu. Wydany rok później „Life” ukazał się już na całym świecie, zbierając doskonałe recenzje i szykując grunt pod „First Band On The Moon”. Trzecia płyta Szwedów była gigantycznym sukcesem, za sprawą mega-hitu ”Lovefool”, którego premiera zbiegła się z promocją filmu „Romeo + Julia” w reżyserii Baza Luhrmanna,  teledyskowej wersji dramatu Szekspira z Leonardo Di Caprio w głównej roli.
Ten jeden „złoty strzał” wystarczyłby The Cardigans na emeryturę w ciepłym kraju, ale grupa nie złożyła broni przebiła wszystko albumem „Gran Turismo”. Nadal wierni swojemu producentowi, „ubrudzili” brzmienie i na przełomie  98/99 roku mieli świat w garści za sprawą singli „Erase/Rewind” i „My Favourite Game”. Ten ostatni singiel zainspirowany kultową grą, znalazł się w jej kolejnej edycji, a Nina dzięki teledyskowi miała szansę poćwiczyć ekstremalną jazdę w realu.
Po zakończeniu promocji „Gran Turismo” zespół zawiesił działalność i powrócił dopiero po pięciu latach, bardzo „amerykańskim” albumem „Long Gone Before Daylight”. Ostatnie studyjne wydawnictwo ukazał się w 2005 roku. Dwa lata później ponownie nastąpiła przerwa od nagrywania i koncertowania, przerwana dopiero w tym roku. Dzięki temu będziemy mogli po raz pierwszy w Polsce zobaczyć i usłyszeć The Cardigans na żywo!

 

Organizator:
 
Sponsor główny:
SPONSORZY / WSPÓŁPRACA / PATRONI MEDIALNI:
Projekt i realizacja Me & My Friends Copyright © Alter Art 2012