4-7.07.2018, GDYNIA

LOTNISKO GDYNIA-KOSAKOWO

pl en

Wielka Brytania ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o muzykę elektroniczną, trafiającą ze studia pod strzechy: od Basement Jaxx do Groove Armady, od Massive Attack po Chase & Status. Tę samą ścieżką idą Rudimental. Ich misja? Przywrócić elektronice duszę. Ich fanami są wpływowi brytyjscy prezenterzy radiowi Zane Lowe i Fearne Cotton, artyści The XX czy MistaJam. Rodzinny kraj udowodnił, jak bardzo ceni Rudimental, przyznając im trzy nominacje w tegorocznym rozdaniu Brit Awards: dla albumu roku, najlepszego brytyjskiego singla i brytyjskiego zespołu. Poza tym, ich wydany w zeszłym roku debiutancki album „Home” pokrył się na Wyspach platyną.

Rudimental to trzej producenci i muzycy, Piers Agget, Kesi Dryden i Amir Amor, oraz DJ Locksmith. Piers i Locksmith wychowali się na tej samej ulicy w dzielnicy Hackney we wschodnim Londynie, a Kesi mieszkał tuż za rogiem w Stoke Newington. Bardzo wcześnie zaczęli karierę w londyńskim muzycznym światku. Amir już jako 15-latek produkował hip-hopowe i garażowe bity z Plan B, Piers był szefem studia, a Locksmith i Piers wprawiali się w londyńskiej pirackiej stacji radiowej Deja Vu, gdzie przed nimi zaczynały duże gwiazdy, Dizzee Rascal i Kano. Dorastali słuchając wszystkiego, od grime'u po jazz i bluesa, od hip-hopu po house.

Hitem „Waiting All Night” przywrócili świeżość przykurzonemu od lat 90. drums’n’bassowi. „Deep In The Valley" napędzało house'owe pianino i synkopowany, garażowy bit. Ich remiks "Drunk" Eda Sheerana oscylował gdzieś między reggae a drums'n'bassem, „Spoons” to wakacyjny, house’owo-soulowy duet. Wspólnymi elementami wszystkich utworów są nuty soulu i basu. Rudimental znani są też ze współpracy ze wspaniałymi wokalistami: Emeli Sandé, MC Shantim, Johnem Newmanem czy Ellą Eyre. W kolejce już ustawiają się kolejni potencjalni współpracownicy. Ale zespół dobiera „głosy”, idąc kluczem znajomych, znajomych znajomych albo przypadkowych spotkań. Rudimental skupiają się nie tylko na twórczości producenckiej. Na muzycznych warsztatach Piers, Kesi i Locksmith pracują z „trudną” młodzieżą ze szkół w swojej rodzimej okolicy. Mają także dalsze plany muzyczne: "Chcemy zostać zespołem wielkich scen festiwalowych!" - deklaruje Piers. Ich muzyka rzeczywiście idzie w tę stronę! Efekty usłyszymy już wkrótce na Open'erze.

Organizator:
 
Sponsor główny:
SPONSORZY / WSPÓŁPRACA / PATRONI MEDIALNI:
Projekt i realizacja Me & My Friends Copyright © Alter Art 2012