4-7.07.2018, GDYNIA

LOTNISKO GDYNIA-KOSAKOWO

pl en

Choć ich nazwa nie pojawia się w mediach szczególnie często, warto podkreślić, że jest to jeden z najbardziej wpływowych zespołów w historii hardcore punku, a koncert Refused w Polsce będzie dla wielu osób wielkim wydarzeniem. Trudno nam wręcz wyobrazić sobie zespół grający mocne odmiany rocka,  nie odnoszący się do dokonań Refused. A jeśli tego nie robi, to znaczy, że nie rozumie fenomenu grupy ze szwedzkiej Umei i całej tamtejszej sceny hardcore’owej, która od połowy lat 90-tych wyznaczała trendy, nie tylko muzyczne, ale także społeczne. Zaryzykujemy stwierdzenie, że Refused mają podobną silę rażenia, co legendarni Black Flag w latach 80-tych.

Refused powstało w  1991 roku w największym mieście na północnej Szwecji, Umei.  W ciągu siedmiu lat działalności wydali trzy albumy i zagrali ponad 400 koncertów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Debiutancki album „This Just Might Be … the Truth” ukazał się w 1994 i w sposób wręcz podręcznikowy przeniósł na płytę niesamowitą energię jaką Refused dysponowali na żywo. Znani ze swoich radyklanych lewicowych poglądów, Refused wbili się (to chyba jedyne dobre słowo) w dyskurs społeczny tekstami o anarchistycznym zabarwieniu , obroną praw zwierząt i filozofią Straight Edge. Nawet w socjalistycznej Szwecji było to szokiem. 

W 1998 roku ukazał się trzeci studyjny album Refused – jedna z najważniejszych płyt końca XX wieku – i to nie tylko w swoim gatunku, z czego zapewne nie wszyscy zdają sobie sprawę. „The Shape of Punk To Come” zgodnie z proroczym tytułem album wynosi hardcore punk na nowy poziom. Awangardowy jazz, elektronika, matematyczny rock, techno. To prawdopodobnie jedna z najlepszych płyt jakich nigdy nie słyszeliście. Niestety, jej tworzenie okazało się dla zespołu dewastującym doświadczeniem. Album nie doczekał się trasy promocyjnej, a pod koniec 1998 roku zespół się rozpadł. Refused powrócili w 2012 roku. Zagrali kilkadziesiąt koncertów, w tym takie festiwale jak Coachella i Primavera oraz zostali headlinerami na wszystkich najważniejszych skandynawskich festiwalach. Pod koniec roku znowu zawiesili działalność. Teraz wracają, podobno nie tylko z koncertami, ale także nowym albumem!

Organizator:
 
Sponsor główny:
SPONSORZY / WSPÓŁPRACA / PATRONI MEDIALNI:
Projekt i realizacja Me & My Friends Copyright © Alter Art 2012