4-7.07.2018, GDYNIA

LOTNISKO GDYNIA-KOSAKOWO

pl en
LCD Soundsystem

Kiedy blisko pięć lat temu oglądaliśmy transmisję pożegnalnego koncertu LCD Soundsystem z Madison Square Garden, byliśmy dalecy od pozytywnego myślenia, że jeszcze kiedyś będziemy mogli napisać „LCD Soundsystem na Open’erze!”. A jednak! Pojawiające się od połowy ubiegłego roku plotki stają się faktem – jedna z najbardziej wpływowych grup pierwszej dekady XXI wieku powraca. I to nie tylko serią koncertów na najważniejszych światowych festiwalach, ale przede wszystkim z nowym albumem. 

LCD Soundsystem to tak naprawdę projekt Jamesa Murphy’ego, który wystartował w 2002 roku singlem „Losing My Edge”. Zespół co kilka miesięcy wypuszczał kolejne nagrania, w tym ultra-popularne „Daft Punk Is Playing at My House”, zwiastujące premierę debiutu. Album „LCD Soundsystem” ukazał się na początku 2005 roku, u szczytu popularności dance-punku, gatunku, który po trzech dekadach powracał na parkiety i do stacji radiowych. Symbolem rytmicznych, taneczno-gitarowych utworów stała się właśnie grupa Murphy’ego, przewodząca całej fali nowojorskich zespołów.

Na kolejnym albumie – „Sound Of Silver” (2007) LCD Soundsystem wypracowali już całkowicie rozpoznawalny i indywidualny styl, w którym owszem, odbijały się jeszcze echa tanecznego punka, ale zdecydowanie silniejsze akcenty Murphy położył na „żywą elektronikę”,  co przyniosło ogromny sukces. Płyta w zgodnej opinii wielu mediów uznana została za wydarzenie, a dwa single – „All My Friends” i „Someone Great” biły się o miano najlepszych piosenek 2007 roku.

„This is Happening” – do dziś najaktualniejsza płyta LCD Soundsystem – ukazała się w 2010 roku. Murphy już wtedy zapowiedział, że chce odejść od tradycyjnego wydawania nowej muzyki w cyklu albumowym. Niestety, kilka miesięcy później okazało się, ze chce odejść od wydawania muzyki LCD Soundsystem w ogóle. 2 kwietnia 2011 roku formacja zagrała pożegnalny koncert w Madison Square Garden, transmitowany przez internet oraz rejestrowany na potrzeby specjalnego DVD. Tak zakończył się pierwszy etap działalności LCD Soundsystem. Dziś historię zaczynamy na nowo, a jej etapem będzie koncert na Open’erze, gdzie LCD Soundsystem wracają po dziewięciu latach od znakomitego koncertu na głównej scenie.

Organizator:
 
Sponsor główny:
SPONSORZY / WSPÓŁPRACA / PATRONI MEDIALNI:
Projekt i realizacja Me & My Friends Copyright © Alter Art 2012