4-7.07.2018, GDYNIA

LOTNISKO GDYNIA-KOSAKOWO

pl en
Jonny Greenwood // Electric Counterpoint

Jako muzyk i kompozytor najbardziej znany jest jako gitarzysta brytyjskiego rockowego zespołu Radiohead, w którym gra także na syntezatorze i odpowiada za elektroniczne brzmienia. Jest multiinstrumentalistą, gra na saksofonie altowym, ksylofonie, organach Martenota, banjo, harmonijce i perkusji. Uznawany za jednego z najważniejszych gitarzystów naszych czasów, jest również ceniony jako twórca muzyki filmowej, m.in. do obrazów Paula Thomasa Andersona – „Aż poleje się krew” i „Mistrz”. W swoich solowych kompozycjach Greenwood sięga do muzyki współczesnej, oddając niejako hołd swojemu mistrzowi, Krzysztofowi Pendereckiemu. Greenwood miał szansę spotkać się z polskim kompozytorem w 2011 roku, podczas festiwalu Sacrum Profanum, kiedy to premierę miała kompozycja „48 Responses to Polymorphia”, nawiązująca do wybitnej „Polymorphii” Pendereckiego z 1961 roku . W ubiegłym roku oba utwory usłyszeliśmy na Main Stage festiwalu Open’er. Do najważniejszych solowych utworów Greenwooda należą „Popcorn Superhet Receiver” oraz „Piano for Children”.

„Electric Counterpoint” to kompozycja Steve’a Reicha z 1987 roku. Autorem najsłynniejszego wykonania, wydanego przez wytwórnię Nonesuch, jest Pat Metheny.  Utwór można wykonywać na gitarę elektryczną i 12 ścieżek gitarowych lub zespół gitarzystów elektrycznych, a sama kompozycja podzielona jest na trzy części: „Fast”, „Slow”, „Fast”. Greenwood zmierzył się już z „Electric Counterpoint” podczas wspomnianego Sacrum Profanum w 2011 roku, a latem zarejestruje materiał na potrzeby wydawnictwa Nonesuch, tego samego, które wydało wspólny album „Penderecki / Greenwood”. 

Wykonanie kompozycji Reicha będzie miało miejsce na Main Stage, w sobotę, ostatniego dnia festiwalu. Greenwood będzie na scenie sam. Wszystkie 14 ścieżek odtwarzanych z laptopa, nagrał sam. Po jego występie na scenie pojawi się sam Reich z towarzyszeniem The Ensemble Modern. Muzycy wykonają zapowiedziane już dzieło – „Music For 18 Musicians”. 

Organizator:
 
Sponsor główny:
SPONSORZY / WSPÓŁPRACA / PATRONI MEDIALNI:
Projekt i realizacja Me & My Friends Copyright © Alter Art 2012