4-7.07.2018, GDYNIA

LOTNISKO GDYNIA-KOSAKOWO

pl en

Losy najnowszego albumu Grimes mniej więcej półtora roku temu malowały się raczej w czarnych barwach. W emocjonalnym wywiadzie artystka poinformowała, że zrezygnowała z całego nagranego materiału i zaczyna pracę od nowa. Rok później otrzymaliśmy album „Art Angels”. Trudno oceniać, czy decyzja o skasowaniu pierwotnej wersji płyty była słuszna, ale z pewnością w listopadzie otrzymaliśmy jeden z najważniejszych albumów 2015 roku, oryginalny, oczekiwany i co najważniejsze potwierdzający, że Grimes to artystka niestandardowa, być może najciekawsza postać współczesnego popu.

Claire Boucher – to prawdziwe imię i nazwisko Grimes –  rozpoczęła swoją karierę muzyczną w 2010 wydając kasetę „Geidi Primes” w niszowej, ale znaczącej wytwórni Arbutus. Chwilę później ukazała się eksperymentalna „Halfaxa” i o Grimes stało się głośno w muzycznym świecie. Jednak decydująca była premiera albumu „Genesis” i wsparcie opiniotwórczych blogów, które odkryły w Grimes postać, która złamie wszelkie reguły rządzące popem. Sukces „Genesis” oraz singla „Oblivion” (warto dodać, że Grimes go szczerze nie znośni) uwydatnił się pod sam koniec 2012 roku, kiedy Grimes zaczęła pojawiać się na topie singlowych i albumowych podsumowań. Co ciekawe,  „Oblivion” zostało uznane przez portal Pitchfork najlepszym utworem dekady, licząc do sierpnia 2014. Gdyby dziś tworzyć podobne podsumowanie, jesteśmy przekonani, że utwory z wydanego w 2015 roku albumu „Art Angels” również znalazłby się w pierwszej setce podsumowania.

„Art Angels” stał się dla Grimes pewnego rodzaju testem. Czy ukochana i rozpieszczana przez środowisko i fanów, ale mimo wszystko niszowa artystka, u której utwory zaczęła zamawiać sama Rihanna, poradzi sobie z presją? Poradziła sobie doskonale. Jej czwarty album to szaleństwo i pomysłowość, melancholia i taneczność zamknięte w logiczną całość. „Art Angels” zostało płytą roku w NME ale najlepszą recenzję wystawił albumowi Consequence Of Sound – „Czysta Grimes – performatywna, maksymalistyczna, zabawna i jadąca szeroko”  - niejako definiując jej styl.

Grimes, która jeszcze jako Claire Boucher, przez jedenaście lat trenowała balet, studiowała neurobiologię, sama projektuje swoje okładki, reżyseruje klipy. Jest weganką. W Polsce wystąpi po raz pierwszy. Jej planowany kilka lat temu koncert odwołano.

Organizator:
 
Sponsor główny:
SPONSORZY / WSPÓŁPRACA / PATRONI MEDIALNI:
Projekt i realizacja Me & My Friends Copyright © Alter Art 2012