4-7.07.2018, GDYNIA

LOTNISKO GDYNIA-KOSAKOWO

pl en

Słowo "Bastille", czyli "Bastylia", kojarzy się z rewolucją, zmianą, wypieraniem starego przez nowe. Londyńczyk Dan Smith urodził się w rocznicę zdobycia Bastylii. 14 lipca, i tylko o swoich urodzinach myślał, nazywając zespół. Bastille zostali jednak najbardziej przebojowym debiutem minionego roku, więc "rewolucyjna" nazwa okazała się prorocza.

Zespół założył Smith, wciągając do niego klawiszowca Kyle'a Simmonsa, basistę Willa Farquarsona i perkusistę Chrisa "Woody'ego" Wooda. Debiutancki singiel "Flaws" ukazał się nakładem niezależnej wytwórni, w zaledwie 300 egzemplarzach. Wkrótce zespół podpisał kontakt z Virgin Records, a blogosfera aż huczała od pozytywnych recenzji. Po wydaniu zaledwie trzech singli, bez pełnego albumu, Bastille wyprzedali samodzielną trasę po Wielkiej Brytanii. Zaraźliwy singiel numer cztery, hymn "Pompeii", od razu znalazł się na drugim miejscu brytyjskiej listy przebojów. "Pompeii" było drugim najczęściej odsłuchiwanym utworem 2013 roku, ustępując miejsca tylko "Get Lucky" Daft Punk. Singiel spędził też rekordową liczbę tygodni na samym szczycie Official Streaming. Temat utworu przyniósł Bastille zaszczytny tytuł pierwszego zespołu, który zagrał w British Museum. "Pompeii" zainaugurowało tam wystawę, poświęconą tragedii Pompejów i Herkulanum po wybuchu Wezuwiusza.

Niedługo potem ukazał się album "Bad Blood", który przebojem wdarł się na pierwsze miejsce listy albumów w Wielkiej Brytanii i błyskawicznie osiągnął status platyny. Był najczęściej pobieraną płytą 2013 roku, sprzedając też dwa miliony egzemplarzy na całym świecie. Po takim przyjęciu, trudno się dziwić, że na festiwalu w Glastonbury przywiedli pod John Peel Stage największy tłum widzów w historii. Idol Bastille, którego zespół nazywa "największą gwiazdą rocka", a jego serial "Miasteczko Twin Peaks" zainspirował utwór "Laura Palmer" - reżyser David Lynch, poprosił Smitha i spółkę o remiks "Are You Sure" z własnego albumu "The Big Dream". Innym dowodem uznania była złożona za kulisami prośba fana, by mógł oświadczyć się swojej dziewczynie na koncercie grupy. Powiedziała "tak", ale i tak świeżo upieczony narzeczony w pierwszej kolejności uściskał lidera zespołu.

Pełen sukcesów rok 2013 to kolejna drugą lokatę na liście przebojów w Wielkiej Brytanii, "Of The Night" - unowocześnioną wersję dwóch klasyków Eurodance z lat 90-tych, "Rhythm Of The Night" zespołu Corona i "Rhythm Is A Dancer" Snap, udostępnioną po raz pierwszy na "kompletnie nielegalnej" składance "Other People's Heartache", cz. 1 i 2. Tworząc te kompilacje, Bastille chcieli oddać hołd utworom, które kochali w czasach wczesnej młodości.

Rok 2014 przyniósł na razie grupie cztery nominacje do BRIT Awards (dla najlepszego debiutu, najlepszego brytyjskiego zespołu, albumu oraz dla najlepszego singla za ""Pompeii"). Obecnie koncertują w Ameryce, gdzie "Bad Blood" było najlepiej spisującą się na liście przebojów płytą brytyjskiego wykonawcy, a singiel "Pompeii" przekroczył magiczną granicę miliona pobrań. W styczniu przywołali inny, niż Eurodance i lata 90. epizod z historii muzyki, występując w Muzeum Motown w Detroit.

Organizator:
 
Sponsor główny:
SPONSORZY / WSPÓŁPRACA / PATRONI MEDIALNI:
Projekt i realizacja Me & My Friends Copyright © Alter Art 2012