4-7.07.2018, GDYNIA

LOTNISKO GDYNIA-KOSAKOWO

pl en

 

W składzie Damon Albarn, Graham Coxon, Alex James i Dave Rowntree działali nieprzerwanie przez niemal 15 lat, wydając w sumie siedem studyjnych albumów, z czego aż pięć dotarło na szczyt brytyjskiej listy sprzedaży. Zaczęli od zestawu 12 piosenek zgromadzonych pod wspólnym tytułem „Leisure“. Pop-rockowe brzmienie z art-punkowym zacięciem zwiastowało nowe otwarcie na zdewastowanej po rozpadzie The Smiths brytyjskiej scenie, co niestety nie zostało podparte wydanym w 1993 roku albumem „Modern Life Is Rubbish“. Sukces miał przyjść dopiero wraz z kolejnymi płytami. Wydany w 1994 „Parklife“ jest już arcydziełem Britpopu. Promowany singlami „Boys & Girls“, „To The End“ oraz nagraniem tytułowym ujawnił siłę tekstów Albarna i kompozytorski geniusz całego kwartetu.

Album zadebiutował na pierwszym miejscu UK TOP 40 i na dobre rozpoczął rywalizację z Oasis. Trwająca ponad rok przepychanka na pierwszych stronach gazet, zakończyła się w sierpniu 1995, kiedy singiel „Country House“ autorstwa Blur wyprzedził w wyścigu o numer jeden „Roll With It“ Oasis. Dziennikarze mieli wyraźnego zwycięzcę a publiczność dwie doskonałe płyty zwaśnionych formacji. Tytuł czwartego albumu Blur - „The Great Escape“ był symboliczny dla ich kolejnych działań. Wydany w 1997 roku „Blur“ stał się totalną ucieczką z Albionu. Pochodzący z tej płyty „Song 2“  jest utworem najbardziej kojarzonym z formacją Damona Albarna i obowiązkowym punktem każdego koncertu.

Surowe „Blur“ wyrosło z amerykańskiej alternatywy i w Ameryce zyskało największych zwolenników, jednak na kolejnym albumie, wyprodukowanym już przez Williama Orbita „13“ grupa znowu wybrała nowy kierunek. Elektronika nie wzięła góry nad całością brzmienia szóstej płyty Brytyjczyków, ale na pewno pozwoliła ją lepiej zdefiniować. „13“ jest płytą zbudowaną na emocjach wynikających z konfliktów muzyków w związkach, ale i zespole. To co udało się posklejać w czasie prac nad „13“ rozpadło się latem 2002 roku. Graham Coxon opuścił zespół w trakcie sesji nagraniowych na siódmy album, wydany w 2003 roku "Think Tank"

W oryginalnym składzie Blur powrócili triumfalnie latem 2009 roku. W londyńskim Hyde Parku zagrali dwa koncerty, w sumie dla ponad 100 tysięcy osób, a ich występ na festiwalu Glastonbury został uznany za jeden z najbardziej znaczących w historii tego legendarnego festiwalu. Kilka miesięcy później wydali  pierwszy od  dekady singiel z udziałem Coxona – „Fool’s Day“. Od tego momentu nie ustają spekulacje na temat nowego albumu grupy.

Blur A.D. 2012 wydaje się zespołem silniejszym niż kiedykolwiek. Pokonali wewnętrzne demony i pogodzili się z naturalną koleją rzeczy, jaką jest realizowanie nowych pasji i dróg artystycznego rozwoju. Rok zaczęli od odebrania honorowej nagrody BRIT oraz kilkunastominutowego koncertu podczas ceremonii wręczenia tych statuetek. Następnie potwierdzili występ na zamknięcie Igrzysk Olimpijskich. Bilety rozeszły się w kilka minut. Niedzielny wieczór 12 sierpnia okazał się gigantycznym sukcesem. Plany na przyszłość? W grudniu premiera DVD z londyńskim koncertem, a w przyszłym roku potwierdzony występy na festiwalu Open’er!

Organizator:
 
Sponsor główny:
SPONSORZY / WSPÓŁPRACA / PATRONI MEDIALNI:
Projekt i realizacja Me & My Friends Copyright © Alter Art 2012